Diyet Enginarlı Kuru Fasulye Salatası Tarifi

Diyet Enginarlı Kuru Fasulye Salatası Tarifi

Selam zer takipçilerimiz  kişilik Perhiz Enginarlı Kuru Fasulye Salatası Tarifi ile sizlerleyiz. Diyette olan takipçilerimizin ferah ferah tüketecekleri salatanın yanına sunturlu aynı Perhiz çorba ile akşam menünüz hazır. Karbonhidratların sindirilmesini ağırlaştırdığı üzere sıska fasulyeyi tercih ediniz. Verdiğimiz bu tok markajcı salatanın içine kattığımız enginarla hazım sistemine sayımsız yararları ile dilediğiniz ögünü istem rahatlıkla tüketebilirsiniz.  Verdiğimiz […]

Selam zer takipçilerimiz  kişilik Perhiz Enginarlı Kuru Fasulye Salatası Tarifi ile sizlerleyiz. Diyette olan takipçilerimizin ferah ferah tüketecekleri salatanın yanına sunturlu aynı Perhiz çorba ile akşam menünüz hazır. Karbonhidratların sindirilmesini ağırlaştırdığı üzere sıska fasulyeyi tercih ediniz. Verdiğimiz bu tok markajcı salatanın içine kattığımız enginarla hazım sistemine sayımsız yararları ile dilediğiniz ögünü istem rahatlıkla tüketebilirsiniz.  Verdiğimiz malzeme listesinden dört şahsiyet porsiyonlar çıkıyor. Tıpkı porsiyona 160 ısın düşmektedir. Kefaret Tarifleri kategorisinden tatlısından, tuzlusuna dilediğiniz tariflere ulaşabilirsiniz. Benzeri tıkla, nefis tariflere ulaşabilirsiniz.

 

Rejim Enginarlı Sıska Fasulye Salatası Malzemeleri

360 gram (2 akarsu bardağı) haşlanmış sıska fasulye
5 kıta enginar kalbi
1 pare al soğan
1 sayı kereviz sapı
Benzeri tutar, maydanoz
Kekik, kırmızı pul biber

Sos Malzemeleri
2 diş sarımsak
1 lezzetli kaşığı hardal
1 sulu zırtlak suyu

Diyet Enginarlı Kuru Fasulye Salatası Tarifi

Öncelikle enginarı temizleyelim, ortasını çıkaralım , parçalara ayıralım, kurca kabına alalım. Konusunda haşlanmış fasulyeleri ilave edelim, ayıklanmış, yıkanmış  evire çevire kuruladığımız maydanozu incecik kıyalım ve kurca kabına alalım. Kırmızı soğanı ayıklayalım, akçakesme tahtasının üstünde yarım ay şeklinde doğrayalım ve salata karıştırma kabına alalım. Doğradığımız kereviz sapların üstelik ilave edelim. Ayrımsız kasede sosunu hazırlayalım, bunun için sarımsakları ezelim sos kasesine alalım, konusunda hardal, sulu zırtlak suyu, sodyum klorür ve karabiberi ilave edelim ve karıştıralım. Hazırladığınız sosu salatanın üzerine gezdirerek dökelim. Salata tabağına alalım, üzerine kırmızı biber ve kekik serpelim keyifle yiyelim.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?