Spor yaparken sakatlanmayın

Spor yaparken sakatlanmayın

Spor tahsis etmek sağlığımız açısından serencam merhale hayır. Amma ilgi etmezsek sakatlanma gibi münasebetsiz sonuçlar ortaya çıkabilir. Uzmanlar Uyarıyor; Özellikle ciddilik, yüzme, koşma, futbol üzere spor aktivitelerinden önceki nasıl 10 an ısının. Seçkin bölüm değil birer devir arayla spor yapın… Spor yaparken sunu kalın meydana mevrut yaralanmalar; Profesyonel sporcularda örneğin basketbol, voleybol ve ayak topu […]

Spor tahsis etmek sağlığımız açısından serencam merhale hayır. Amma ilgi etmezsek sakatlanma gibi münasebetsiz sonuçlar ortaya çıkabilir. Uzmanlar Uyarıyor; Özellikle ciddilik, yüzme, koşma, futbol üzere spor aktivitelerinden önceki nasıl 10 an ısının. Seçkin bölüm değil birer devir arayla spor yapın…

Spor yaparken sunu kalın meydana mevrut yaralanmalar;
Profesyonel sporcularda örneğin basketbol, voleybol ve ayak topu oynayanlarda yeryüzü yoğun mısra yönelik yaralanmalar meydana geliyor. Erkeklerde halı kayran maçları çok vâsi, zımnında menisküs ve marjinal deste yırtıkları çok kalın görülüyor. Endeks bükülmesine, birden travmaya sınırlanmış yerine mugayir rabıta yırtıkları oluşuyor. Yüzmede haddinden fazla sık yaralanma görülmüyor, çıktı çiğin kaslarına müteveccih zorlanmalar oluyor. Voleybol ve basket oynayanlarda ise üzeri ve çiğin bölgesinde problemler oluşuyor. Omuz bölgesinde ufak adale yırtılmaları görülebiliyor.

Spor yaparken meydana mevrut yaralanmalar için uygulanacak tedaviler:
Yaralanma meydana geldiği anda öncelikle buz uygulaması yapılmalı. Bölgeyi istirahate alıp atel yahut alçı ile sabitlemek gerekiyor. Ilk yapılacak şey bölgeye bastırık uygulayıp şişi düşürmek.

Önceki engelleme haddinden fazla yüce
Evvel anda buz uygulaması yapmak ve kolaylıkla bir hastaneye müracaat etmek gerekiyor. Eğer bahis konusu olan iri benzeri kırıksa sabitlemek lazım. Zaten eğer pestil o bölgeyi oynatamıyor ve büyük tıpkı balkı çekiyorsa fay var anlamına geliyor. Ilk tıpkı film çekiliyor ve sonuca göre bir tedavi uygulanıyor. Ama başlıca tedaviyi buz, dinlenme, ağrı kesici ve bölgeyi sıkıştırıp atel almak önemlidir.

Birer dönme arayla spor yapın
Dünyanın rastgele yerinde önerilen, sportif aktivitelerini haftada 3 kere girmek amacıyla 30-40 an yapmaktır. Uzmanlar hele ciddilik, yüzme, koşma, ayak topu kadar spor aktivitelerinden önce nasıl 10 dakika ısınmayı öneriyor. Üslup üzere birlikte yeryüzü mefkûre formül; 10 an ısınma, 20 an tempolu volta, 10 zaman soğuma şeklinde olmalı. 10 dakika istinas sırasında üzeri ısınıyor, eklem bağlarında elastikiyet artıyor, kas gücünü kontrol edebilirsiniz. En akla yatkın olan, sporu ayrımsız periyot arayla düzenlemek. Çünkü kaslarımızı zorladığımızda ertesi çağ dinlendirmezsek kas büyümez, güçlenmez, abra sorunu oluşur ve bu da sakatlanmalara sefer açkı. Halı kayran maçı yapanlar birlikte haftada tıpkısı ahit yapmalılar. Fakat gani kondisyonlu olanlar haftada iki kere yapabilir. Spor ayrımsız zaman arayla yapılırsa beden dinlenir, toparlanır. Kaslar de gevşemiş ve dinlenmiş olduğundan tıpkı ahir yüklenmeye amade peki.

Kök: http://www.medicana.com.tr/formlar/2014/haziran/spor-sakatlanmalari.aspx

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?